Joi, 5 ianuarie, în ajunul Naşterii Domnului, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa mitropolitană pe preacuvioasa maică Stareță Vera (Spinei) de la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din s. Cușelăuca, com. Cotiujenii Mari, r. Șoldănești.

Preacuvioasa maică stareță Vera i-a prezentat Întâitstătătorului un amplu raport de activitate misionar-pastorală pentru anul 2016.

Totodată, maica stareţă a felicitat Mitropolitul cu sfintele sărbători de iarnă şi i-a mulţumit pentru sprijinul părintesc acordat la organizarea slujbei de proslăvire a Sf. Fericite Agafia – eveniment de o mare importanţă duhovnicească ce a avut loc în  anul ce a trecut, în cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media